ARSEM’23 Kış Dönemi eğitimleri başlıyor

ARSEM’23 Kış Dönemi eğitimleri başlıyor

Araştırma Seminerleri (ARSEM 2023) Kış Dönemi eğitimleri 30 Ocak -10 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamza Al ve İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu’nun koordinasyonunda yüz yüze yapılacak olan Kış Dönemi eğitimlerinin ilk programı 30 Ocak – 3 Şubat tarihleri arasında Sakarya Üniversitesinde, ikinci program ise 6 – 10 Şubat tarihleri arasında Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde yürütülecek.

Kış Dönemi eğitimleri kapsamında; uygulamalı panel veri ve zaman serisi analizleri gibi metodolojik araçların teorik zeminlerinin uygulamalarla zenginleştirdiği derslerin yanı sıra R ile Ekonometri, SPSS ve PYTHON gibi programların tanıtıldığı dersler de yer alıyor. 

Bu kapsamda verilecek eğitim programları ile ilgili görüşlerini dile getiren Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, ARSEM kış eğitimleri bünyesinde bulunan derslerin gerek lisansüstü öğrencileri gerek araştırma görevlileri ve gerekse de öğretim üyelerinin nitelikli akademik yayınlar geliştirmelerine katkı sağlayacağını vurguladı.

Anadolu Üniversitesinde, 6 – 10 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek olan seminerin programına ilişkin detaylar ve başvurular için arsem.org web sitesini ziyaret edilebilirsiniz.

Anadolu Üniversitesi Kaynak: http://egazete.anadolu.edu.tr/kampus/41357/arsem23-kis-donemi-egitimleri-basliyor

ARSEM Kış Okulu sertifika takdim töreni düzenlendi

ARSEM Kış Okulu sertifika takdim töreni düzenlendi

Anadolu Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Sakarya Üniversitesi iş birliği ile gerçekleştirilen Araştırma Yöntemleri Seminerleri (ARSEM-2022 Kış) eğitimlerini başarıyla tamamlayan katılımcılar için Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sergi Salonu’nda sertifika takdim töreni düzenlendi.  Katılımcılara sertifikaları Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekanı Prof. Dr. Elif Dağdemir tarafından takdim edildi.

Rektör Erdal: “Akademisyenlerin en önemli görevi araştırmak”

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, ARSEM eğitimleri sertifika takdimi töreninde gerçekleştirdiği konuşmasına, üniversitelerin eğitimle birlikte öncelikli görevlerinin topluma katkı sağlayan araştırmalar yapmak olduğunu ifade ederek başladı. Rektör Erdal sözlerine şu şekilde devam etti: “Araştırma, topluma hizmet bağlamında hiçbir zaman ihmal edilmemesi gereken bir konu. Araştırma yöntemleri içeren eğitimler içinde ARSEM çok önemli bir platform. Farklı üniversitelerde de bu tür eğitimler veriliyor, biz de Sakarya Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte bu eğitimlere ev sahipliği yapmak için ilk adımımızı atmış bulunmaktayız.”

“Görevimiz araştırmacılarımızın yetkinliklerini arttırmak”

Düzenlenen eğitimlerle Türk yükseköğretimine ve bilim dünyasına katkıda bulunmak istediklerini ifade eden Rektör Erdal, “Bizim buradaki görevimiz, araştırmacılarımızın yetkinliklerini ve onların yayın kapasitelerini arttırmak, Türkiye merkezli gurur duyacağımız yayınları ortaya koymaktır. ARSEM’in bütün akademisyen ve araştırmacılarımızın geleceklerine katkı sağlamasını canı gönülden diliyorum. Bu vesileyle bu platformu oluşturan Dr. Öğr. Üyesi Murat Güven’e, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu’ya, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan’a ve tüm eğitimcilerimize katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

İİBF Dekanı Dağdemir: “ARSEM yükseköğretime büyük katkı sağlayacak”

Organizasyon sürecinde emeği geçenlere ve destekleri için Rektör Erdal’a teşekkürlerini sunarak konuşmasına başlayan İİBF Dekanı Prof. Dr. Elif Dağdemir, “Üniversitemizin yayın ve araştırma kapasitesini arttırmak amacıyla yola çıktık ve çok verimli bir eğitim süreci geçirdik. ARSEM’in hem Anadolu Üniversitesi’ne hem de Türk yükseköğretimine çok büyük bir katkılar sağlayacağına inanıyorum. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan tüm katılımcılarımızı tebrik ediyorum.” dedi.

Nitel Araştırma Yöntemleri ve SPSS ile Veri Analizi, SPSS İle Veri Analizi, Uygulamalı Panel Veri Analizi eğitimlerinin başarıyla tamamlayan Cansu Yıldız, Merve Özer, Seda Sökmen, Vugar Narımanbaylı, İbrahim Can Turan, Remzi Reha Durucasu, Şenay Balbal, Didem Karatabak, Gökçen Aydınbaş, Güntülü Özlem Yüksel, Meriç Subaşı Ertekin, Merve Altaylar, Saltuk Kayacı, Selim Yıldırım ve Serap Dursun’a sertifikalar Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal ve İİBF Dekanı Prof. Dr. Elif Dağdemir tarafından takdim edildi.

Haber: Cansu Tunç-Büşra Babaarslan

Anadolu Üniversitesi Kaynak: http://egazete.anadolu.edu.tr/kampus/40467/arsem-kis-okulu-sertifika-takdim-toreni-duzenlendi

ARSEM 2022 Kış Eğitimleri başladı

ARSEM 2022 Kış Eğitimleri başladı

Anadolu Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Sakarya Üniversitesi iş birliği ile gerçekleştirilen Araştırma Seminerleri (ARSEM) Kış Dönemi Eğitimleri, Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF), BİST Laboratuvarı’nda başladı. Eğitimlere Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve yüksek lisans/doktora öğrencileri katılım gösterdi.

ARSEM eğitimleri “Uygulamalı Panel Veri Analizi” dersi ile başladı.  İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Güloğlu ve Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Murat Güven tarafından yürütülen Panel Veri eğitimi, ARSEM 2022 programı çerçevesinde tüm hafta boyunca devam edecek. Programın ilerleyen günlerinde katılımcılara İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Zaim tarafından “SPSS ile Veri Analizi”, Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Işıl Kabakçı Yurdakul, Prof. Dr. Erkan Dinç ve Doç. Dr. Elvan Günel tarafından ise “Nitel Araştırma Yöntemleri (ileri düzey)” eğitimleri verilecek. ARSEM eğitim programında yer alan tüm dersler İİBF amfi ve dersliklerinde 4 Şubat Cuma gününe kadar devam edecek. Katılımcılara eğitimlerin sonunda katılım sertifikaları takdim edilecek.

ARSEM Kış Eğitimleri kapsamında lisans ve lisansüstü öğrencilerin yanı sıra öğretim üyeleri ve araştırma görevlilerinin araştırma kapasitelerinin ve yetkinliklerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda katılımcılara teorik ve uygulamalı olarak nicel ve nitel araştırma yöntemleri eğitimi veriliyor.

Anadolu Üniversitesi Kaynak: http://egazete.anadolu.edu.tr/kampus/40464/arsem-2022-kis-egitimleri-basladi

Sakarya Üniversitesi Kaynak: https://haber.sakarya.edu.tr/arsem-2022-kis-egitimleri-basladi-h102368.html

2022 Kış Dönemi Eğitimleri (Yeni)

Araştırma Seminerleri (ARSEM 2022-Kış) Kış dönemi eğitimleri 29 Ocak-11 Şubat 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Eğitimlerinin ilk ayağı 29 Ocak-4 Şubat 2022 tarihleri arasında Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde, ikinci ayağı ise 7-11 Şubat 2022 tarihleri arasında Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü’nde yürütülecektir.

2020 Kış Dönemi Eğitimleri

ARYÖN (Araştırma Yöntemleri Okulu) Sakarya Üniversitesi ve İbni Haldun Üniversitesi ortaklığıyla Sakarya Üniversitesi Sürekli eğitim merkezi (SAUSEM) ve İbni Haldun Üniversitesi İstanbul Bakırköy Taş Mektepte (İtalyan Köşkünde), NİTELİKLİ hocalarla ve KÜÇÜK gruplara yönelik eğitimlerle bu yıl ilk kez kış dönemi düzenlenmiştir. Kötü hava şartları ve okulların ara dönemlerinin uyuşmamasına rağmen Eğitim programı kapsamında alanında yetkin hocalarımızla 6 tane ders açılmış ve yaklaşık 80 akademisyen eğitimlere katılmıştır.